Vorige

Aandeel particuliere beleggers in woningmarkt neemt toe

21-10-2010

AMSTERDAM - De prijzen van woningbeleggingen nemen voorzichtig toe. Dit komt niet door stijgende huizenprijzen maar vooral door dalende rendementen. Dit blijkt het rapport 'Huurwoningen sleutel tot marktherstel' van DTZ Zadelhoff. Het aandeel particuliere beleggers als kopende partij stijgt verder, van 71% in 2009 tot 89% in 2010. Deze groep richt zich vooral op bestaande woningen. Het aanbod is voornamelijk afkomstig van institutionele beleggers.

In de eerste helft van 2010 was het investeringsvolume in huurwoningen circa € 313 mln. Het is de verwachting dat in het hele jaar circa € 850 mln aan woningbeleggingen wordt geïnvesteerd. Net als in 2009 wordt verwacht dat het zwaartepunt in de tweede helft van het jaar komt te liggen. Wel betekent dit een geringe afname in vergelijking met het topjaar 2009. In dat jaar stopte de teller pas bij € 1,1 mrd.Deze afname is echter eerder te wijten aan een gebrek aan kwalitatief goed aanbod, dan aan een uitblijvende vraag.
In 2009 stegen de bruto aanvangsrendementen ten opzichte van het jaar daarvoor. Momenteel is het bruto aanvangsrendement voor nieuwbouw in West-Nederland 4,75%. Dat is lager dan eind 2009. Ook in de rest van Nederland is het bruto aanvangsrendement over het algemeen gedaald.
Nieuwbouwwoningen worden weer gekocht door institutionele en enkele particuliere beleggers.
Het betreft veelal woningen die door ontwikkelaars en corporaties niet individudeel kunnen worden verkocht en tegen gereduceerd tarief aan beleggers worden aangeboden.
Door de onzekerheid op de koopwoningenmarkt en een toenemend aantal huishoudens dat kiest voor een huurwoning, neemt de vraagdruk op huurwoningen toe. Op de langere termijn zijn voornamelijk duurdere huurwoningen in trek, aldus DTZ Zadelhoff.
Doordat beleggend Nederland dezelfde regionale focus heeft, zullen de prijzen van woningen in het westen blijven stijgen. Echter, in de periferie zijn de prijzen gunstig, terwijl de vooruitzichten niet slecht zijn. In tegenstelling tot de bevolking neemt het aantal huishoudens in de periferie overwegend toe. Hier blijft markt voor woningen. Vooral ook omdat de huurdoelgroep in de komende 20 jaar sterk groeit. Dat maakt de periferie interessant.
Corporaties willen graag complexgewijs verkopen. Zij zijn hier ook financieel toe genoodzaakt, onder andere door de verplichte Vpb-heffing, het 'Europa-dossier' en de daling van het aantal particuliere woningverkopen. Het Rijk, dat toestemming dient te geven voor dergelijke transacties, voert echter nog steeds een terughoudend beleid. Ook de aangekondigde maatregelen in het nieuwe regeerakkoord zullen hierop van invloed zijn.